Dekon Kimya artık Deteks Bünyesinde.

 

    Türk kimya endüstrisiyle hemen hemen yaşıt ve bu endüstrinin önde gelen kuruluşlarından olan Deteks Kimya Sanayi A.Ş., deri, tekstil, yapı, petrol, kağıt, su ve ilaç endüstrileri gibi pek çok endüstri için üstün kaliteli mamul ve yarı-mamulleri, 50 yılı aşkın süredir en ileri teknolojilerle üretmektedir.

    Çeşitli sektörlere, dünya standartlarında ürünler sunan Deteks Kimya'nın bugünkü üretim kapasitesi, yılda 50.000 tondan, ürün çeşidi sayısı ise 100'den fazladır.

    Deteks'in kuruluş kökeninde 1960 öncesinde tekstil yardımcı maddeleri üretimi, satışı ve temsilciliği amacıyla faaliyete geçen küçük bir ortaklık bulunmaktadır. Bu ortaklık deri yardımcı maddelerini de üretim kapsamına dahil ettikten sonra, "Deri" ve "Tekstil" sözcüklerinin ilk hecelerinin birleşmesiyle oluşan "Deteks"i firma ismi olarak benimsemiş, 1963 yılında Deteks Kollektif Şirketi unvanını almıştır.

    Kağıthane'deki kendi tesislerinde üretim yapan bu küçük firma, 1967 yılında yeni bir hukuki ve mali statüyle Deteks Kimya Sanayi A.Ş.'ye dönüşür.

    Deteks Kimya, üretim kapasitesinin büyümesinin paralelinde, kozmetik, yağ ve petrol sektörlerine yönelik ürünler de üretmeye başlar.

    1974 yılında Pendik Kaynarca'daki yeni tesislerin devreye girmesinden sonra Deteks Kimya'nın üretim yelpazesine yapı kimyasalları da katılır.

    1993 yılında Üçlü Sorumluluğun çevre, insan sağlığı, mal ve can güvenliği konusundaki yol gösterici kurallarını uygulamayı taahhüt eden Deteks Kimya 1995 yılından bu yana da süreçlerini ISO 9001 kalite standartları kapsamında yönetmektedir.

    Deteks Kimya 2009 yılı başında taşındığı İDOSB’ta 9.600m²’lik arazi üzerinde kurulu 4.500 m² kapalı alandaki tesislerde, uzman personeli ile Türk kimya endüstrisine hizmet vermektedir.

    Dünyanın izlediği teknolojilerle üretim yapan Deteks, kimya sektörümüze tekstil ve deri yardımcıları; gıda, boya, mürekkep, yapı kimyasalları, özel spesifikasyonlara uygun katkılar; farmasötik ve kozmetik ara maddeleri; mineral yağ emülgatörleri; sanayi yağları için emülgatörler, kâğıt kimyasalları ve su işleme kimyasalları kalemlerinde üstün ürünler sunar.

    Yaratıcılık, güvenilirlik, sorumluluk, dürüstlük, açıklık, deneyim ve uzmanlığı ilke olarak benimsemiş olan Deteks Kimya'da en ileri teknoloji ile üretim yapmak bir gelenektir. Bu gelenek sürdürülürken müşterilerimizin her ne şart altında olursa olsun tatmin edilmesi gereği hiçbir zaman göz ardı edilmez.